5. Niedziela Wielkiego Postu (3.04.2022)

Dzisiejsza perykopa jest jedną z najbardziej znanych w całej Ewangelii Janowej. Jej bohaterką jest kobieta, którą pochwycono na cudzołóstwie i kazano osądzić Jezusowi. Zwierzchnicy żydowscy, w swej pysze, byli przekonani, że wykażą się w tej sytuacji wielkim sprytem i – mówiąc w przenośni – upieką dwie pieczenie na jednym ogniu. To jedno wydarzenie miało ściągnąć wyrok skazujący zarówno na kobietę, jak i na Jezusa. Stawiając ją przed Jezusem od razu powołują się na prawo ludzkie: „W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować” (J 8,5). Zatem Mojżesz im kazał, a nie Bóg. W swojej zatwardziałości zatracili prawdziwe Prawo Boże, Dekalog zniknął przytłoczony przez 613 przykazań będących ludzkim wytworem. Trudno się więc dziwić, że i Jezus, który nagle się pojawił i głosił Boże miłosierdzie, stanowił dla nich wielkie zagrożenie. Stąd ten chytry plan pokonania Go Jego własną bronią, Jego własnym nauczaniem. Jeśli bowiem stanie w obronie kobiety, sprzeciwi się Prawu, a jeśli ją potępi, zaprzeczy sam sobie i temu, czego do tej pory nauczał, a lud odwróci się od Niego. Tak czy inaczej – przegra. Jezus jednak doskonale wiedział, że faryzeusze i uczeni w Piśmie wystawiają Go na próbę i nie zamierzał grać w ich grę. Z pewnością wszystkich zdezorientował fakt, że bez słowa zaczął pisać palcem po ziemi, jakby nie obchodziła Go kobieta, ani pytania zgromadzonych. Jeszcze bardziej zdumiały ich Jego słowa: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem” (J 8,7). To jedno zdanie sprawiło, że wszyscy nagle zaczęli odchodzić. Jezus dotknął czułej struny. Oczywiście, że robili wszystko, by uchodzić za bezgrzesznych. Prawda była jednak całkiem inna, więc przestraszyli się, że Jezus ich zdemaskuje. A może już to zrobił? Niektórzy egzegeci uważają bowiem, że Jezus wypisywał na ziemi właśnie ich grzechy. To Jezus pokonał ich własną ich bronią, nie odwrotnie. Uciekli ze strachu przed konfrontacją ze swoim własnym sumieniem. Pozostał tylko Jezus i kobieta, której darował nowe życie: „Nikt cię nie potępił? (…). I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz”

1. Uwaga! Jutro i pojutrze (w poniedziałek i wtorek) nie będzie mszy świętej.
  2. W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca. O godz. 18.00 msza święta w intencji powołań kapłańskich i o uświęcenie kapłanów.
  3. W czwartek spotkanie Rady Parafialnej. Ks. proboszcz serdecznie zaprasza wszystkich członków Rady Parafialnej po mszy świętej.
  4. W najbliższy piątek (8 kwietnia) w naszym sanktuarium Wielkopostny Dzień Stacyjny. Program tego dnia przedstawia się następująco:
    8.00 – 18.00 – Adoracja  Najświętszego Sakramentu
    15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i „Gorzkie żale”
    17.15 – Droga krzyżowa
    18.00 – Eucharystia
    W zakrystii można zapisywać się na konkretne godziny.
  5. W sobotę po mszy świętej spotkanie „Laboratorium wiary”. Będziemy rozważać Dzieje Apostolskie (rozdziały 18-20).
  6. Otrzymaliśmy rachunek za ogrzewanie Kościoła za luty i marzec na kwotę 7.200 zł. Ofiary, które zbierzemy na tacę w przyszłą – drugą niedzielę miesiąca będą przeznaczone na opłacenie tego rachunku.
  7. Za tydzień, Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. Ogłaszamy także konkurs dla dzieci na najpiękniejszą własnoręcznie wykonaną palmę. Msza święta w przyszłą niedzielę o godz. 11.00, tak jak w każdą 2-gą niedzielę miesiąca w intencji naszej Ojczyzny. Natomiast po mszy świętej o 12.30 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.
  8. Zachęcamy do lektury bardzo ciekawego numeru „Gościa Niedzielnego”, w którym m.in.:
    • wspomnienie o ks. abp Edmundzie Piszczu,
    • analiza sytuacji w Polsce i Europie w kontekście wojny na Ukrainie
  9. Zachęcamy także do słuchania „Radia Plus Olsztyn”. (O czym więcej ks. dyrektor).