Przeskocz do treści

Nasza świątynia – Wielkopostnym Kościołem Stacyjnym

W Wielkim Poście w Olsztynie i okolicznych miejscowościach wyznaczone będą tzw. kościoły stacyjne. Każdego dnia rolę kościoła stacyjnego będzie pełniła inna świątynia, w której przez cały dzień będą się odbywały nabożeństwa wielkopostne i spowiedź.

Arcybiskup Józef Górzyński na konferencji prasowej poinformował, że zdecydował się wprowadzić do archidiecezji warmińskiej tradycję kościołów stacyjnych, ponieważ daje ona możliwość lepszego przygotowania się wiernych do Wielkanocy.

"Tradycja kościołów stacyjnych będzie miała wymiar pasyjny i pokutny. W każdej świątyni przez cały dzień, gdy będzie ona kościołem stacyjnym, będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi. Poza tym będą się odbywały nabożeństwa wielkopostne: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, Koronka do Miłosierdzia Bożego, eucharystia z kazaniem, a także, jeśli takowe są, lokalne nabożeństwa wielkopostne"

- powiedział arcybiskup Górzyński.

Wierni, którzy skorzystają z wizyty w kościele stacyjnym, będą mogli złożyć w nim jałmużnę na budowę hospicjum dziecięcego w Olsztynie.

Rolę poszczególnych kościołów stacyjnych będą pełniły w sumie 34 świątynie w Olsztynie i okolicznych miejscowościach, m.in. Dorotowie, Dywitach, Łęgajnach, Stawigudzie, czy Bartągu. Pierwszym kościołem stacyjnym - w środę popielcową - będzie olsztyńska katedra. W piątek przed niedzielą palmową kościołem stacyjnym będzie kościół w Klebarku Wielkim, w którym znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Tradycja kościołów stacyjnych sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa, narodziła się w Rzymie. Obecnie w Polsce kościoły stacyjne na Wielki Post wyznaczane są m.in. w Poznaniu, Warszawie, Łodzi i Lublinie.