22. Niedziela zwykła (29.08.2021)

(Mk 7, 1-8a. 14-15. 21-23)
U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nieobmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?” Odpowiedział im: „Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: „Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi”. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji”. Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: „Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym”.

„Faryzeusz” to nie kategoria osób, ale ducha.
Każdy z nas musi uważać, żeby nie pielęgnować w sobie faryzeusza. Wymieńmy cechy faryzeusza tylko ze względów czysto terapeutycznych:
1. „obmywanie kubków i dzbanków” i wiele innych czynności rytualnych” – przerost formy nad treścią, akcentowanie spraw drugorzędnych

i wynoszenie ich do rangi priorytetów.
2. „lubią się wynosić” – pycha, tytułomania, megalomania
3. „mówią, a nie czynią”, „uczynki spełniają, aby się ludziom podobać” – mistrzostwo pozorów.

Święty Augustyn powiedział: Pan Bóg przygotowuje dla każdego z nas trzy wielkie niespodzianki w życiu przyszłym:
1. pierwsza to taka, że spotkamy tam tych, którzy według nas, być tam nie powinni ;
2. druga, że nie spotkamy tam tych,
którzy według nas, tam być powinni
3. i trzecia, największa …. że sami się tam znaleźliśmy. Oby!!!
🙂

  1. Dziś o godz. 15.00 w Silicach zostanie odprawiona msza święta w intencji mieszkańców. W imieniu naszych parafian z Silic i własnym serdecznie na tę mszę świętą zapraszam.
  2. Wszystkim uczestnikom wczorajszej pielgrzymki do Gietrzwałdu serdecznie dziękuję za wspólną modlitwę i trud pielgrzymowania. Msza święta w intencji duchowych owoców pielgrzymowania w święto Narodzenia NMP w następną środę (8.09).
  3. W najbliższą środę (1.09) msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego o godz. 9.30. W imieniu dyrekcji szkoły, całego grona pedagogicznego i własnym serdecznie zapraszam dzieci z rodzicami i dziadkami do modlitwy o Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego na nowy rok szkolny, by przebiegł bez większych zakłóceń.
  4. W tym tygodniu przypada I-szy czwartek, piątek i I-sza sobota miesiąca. Zapraszam na msze święte o godz. 18.00. Przed mszą świętą okazja do spowiedzi. W niedzielę o godz. 9.00 msza św. w intencji Żywego Różańca.
  5. Przypominamy, że msza święta w niedzielę o godz. 12.30 jest dedykowana dzieciom. Za tydzień pierwszy numer ziarna dla dzieci. Zapraszamy także dzieci i młodzież do scholi, a chłopców do liturgicznej służby ołtarza.
  6. Po przerwie wakacyjnej wznawiamy spotkania „Laboratorium wiary”. Ale to od następnej soboty (11.09). Już czytajmy 1-2 rozdz. Dziejów Apostolskich. W każdy czwartek męski różaniec w kaplicy seminaryjnej o godz. 20.00.
  7. Uwaga! Zmiana terminu pielgrzymki do Krakowa. Pielgrzymka odbędzie się w terminie 1-3 października. Udało nam się znaleźć bardzo dobrą bazę noclegową – Hotel 3-gwiazdkowy w Krakowie „Domus Mariae” pokoje: 2- i 1-jednoosobowe z łazienkami. Odwiedzimy: Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Kopalnię Soli w Wieliczce, a po drodze Jasną Górę i Niepokalanów. Koszt 500 zł.
  8. Polecam nowy numer Gościa Niedzielnego. Czytajmy i pogłębiajmy naszą wiarę.