Paczka dla Ukrainy

PACZKA DLA UKRAINY jest akcją stworzoną w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Skala kryzysu humanitarnego rośnie z każdą minutą. Brakuje żywności, środków higienicznych, opatrunków. Kobiety z dziećmi, czekające wiele godzin w kolejce do przejścia granicznego nie mają co dać dzieciom do jedzenia.
Ideą akcji jest tworzenie przez polskie rodziny, wspólnoty parafialne, Szkolne Koła Caritas gotowych paczek, które będą przekazywane rodzinom na Ukrainie oraz przybywającym do Polski uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają środków do życia.

Najważniejsze zasady przygotowania paczki:

  1. Wypełnij karton produktami z listy zakupów zawartej w instrukcji (pobierz ją stąd). Ważne jest, żeby wszystkie paczki były możliwie podobne do siebie. Do paczki nie należy wkładać produktów spoza listy. Pod żadnym pozorem nie wolno wkładać do niej produktów łatwo psujących się, odzieży, leków na receptę, broni oraz innych artykułów, których przewóz przez granicę jest reglamentowany lub nielegalny.
  2. Jeśli nie dysponujesz kartonem o podanych wymiarach, nie przejmuj się – wymiary nie muszą być identyczne, ważne jest, żeby karton był z grubej, twardej tektury, choć byłoby dobrze, gdyby jego wymiary były możliwie zbliżone do podanych (ten wymiar kartonu pozwala na swobodne zapakowanie produktów z listy, jest też wystarczająco wygodny do podniesienia, by można go było przenieść w rękach, a podobne rozmiary kartonów ułatwią nam pakowanie ich na palety).
  3. Nie przepełniaj kartonu! Ważne jest, żeby wieczko i boki kartonu nie odstawały, nie były wypychane przez zawartość, gdyż zbyt mocno wypełniony karton bardzo łatwo uszkodzić, jest on też trudniejszy w transporcie i późniejszym przenoszeniu. Lepiej nie włożyć do kartonu jednego z produktów niż nadmiernie wypełnić karton.
  4. Waga paczki nie może przekraczać 18 kilogramów! Pamiętaj, że paczki będą odbierać nie tylko młodzi, silni mężczyźni, ale przede wszystkim kobiety i seniorzy, dla których już tak wypełniona paczka będzie bardzo ciężka. Każdy kolejny kilogram może być utrudnieniem.
  5. Pamiętaj, że bierzesz odpowiedzialność za przygotowaną przez siebie paczkę. Paczki nie będą przepakowywane, zostaną przekazane rodzinom ukraińskim tak, jak zostaną przygotowane przez darczyńców.
  6. Dołącz do paczki przygotowany przez nas list (wersja do druku w języku ukraińskim do pobrania tutaj, a tu możesz sprawdzić jego treść po polsku) lub kilka słów od siebie. Niech to będzie paczka od przyjaciela.
  7. Kartony do przygotowania paczek od 14.03.2022 będą dostępne w siedzibie Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie (ul. Grunwaldzka 45; od poniedziałku do piątku od 8 do 16, w soboty od 8 do 13). Paczki prosimy samodzielnie dostarczyć do siedziby Caritas w Olsztynie lub do magazynu żywności Caritas w Klewkach ewentuaknie do parafii