28. Niedziela zwykła (9.10.2022)

Mszę św. nazywa się dzisiaj coraz częściej jej dawnym określeniem: „Eucharystia”. Słowo to, pochodzące z języka greckiego, oznacza „dziękczynienie”. Łącząc się z ofiarą Chrystusa, składamy Bogu podziękowanie, czynimy dzięki za Jego zbawcze dzieło i za to, że obdarza nas On swoim życiem. Uczmy się jednocześnie rozpoznawać, że mamy wiele powodów do dziękowania i że całe nasze życie winno być przeniknięte duchem wdzięczności. Przypomni nam o tym dzisiejsze słowo Boże. Starotestamentowe czytanie mówi o pewnym cudownym uzdrowieniu. W centrum uwagi stoi jednak nie zewnętrzne oczyszczenie, ale wewnętrzna postawa uzdrowionego cudzoziemca.
Scena z dzisiejszej Ewangelii przypomina starotestamentową opowieść z pierwszego czytania. Ważne jest nie tyle zewnętrzne uzdrowienie, ile wewnętrzne przyjęcie Bożego daru, budzące wdzięczność i prowadzące do wiary. Tylko cudzoziemiec zasłużył sobie na słowa pochwały z ust Jezusa i na prawdziwe uzdrowienie. Wdzięczność, jaka go ogarnęła, jest wyrazem dogłębnej przemiany, prowadzącej do wiary w prawdziwego Boga i Pana.

 1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:
  • w czwartek (13.10) błogosławionego Honorata Koźmińskiego;
  • w sobotę (15.10) św. Teresę od Jezusa. To także Dzień Dziecka Utraconego. W tym dniu w Gietrzwałdzie o godz. 18.00 msza święta w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci.
 2. Nabożeństwa różańcowe codziennie o 17.30, w niedzielę o 8.30.
 3. Dziś po mszy świętej o godz. 12.30 spotkanie dla rodziców pierwszokomunijnych.
 4. W przyszłą niedzielę po mszy świętej o 12.30 ks. Paweł zaprasza młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.
 5. W następną niedzielę Dzień Papieski. Zbiórka do puszek na „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – fundusz stypendialny dla młodzieży.
 6. W najbliższy czwartek (13.10) organizujemy wspólne wyjście na film „Medjugorie”. Multikino (Galeria Warmińska), godz. 18.00. Zapisy tylko dziś u mnie lub u p. Agnieszki Miłaszewicz. Cena biletu 14 zł.
 7. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego: specjalnego wydania o św. s. Faustynie Kowalskiej oraz najnowszego numeru, w którym m.in.
  • o fenomenie wielkiej popularności ks. Jana Kaczkowskiego;
  • o wzlotach, upadkach i wielkiej mocy modlitwy w rozmowie z Czesławem Langiem, wicemistrzem olimpijskim w kolarstwie, a obecnie dyrektorem wyścigu Tour de Pologne
  • o znaczeniu Soboru Watykańskiego II w 60-lecie jego rozpoczęcia.