2. Niedziela Adwentu – Dzień Solidarności z Ukrainą

Dziś druga niedziela adwentu. To czas, w którym bardziej myślimy o tym, ku czemu zdążamy, czego oczekujemy w tym i w przyszłym życiu. Słowo Boże zapewnia nas, że Bóg szuka zbliżenia z człowiekiem, że stoi u naszych drzwi i kołacze. Czy to Jego wina, że nie może się do nas dostać? Usłyszymy dziś głos św. Jana Chrzciciela, zwiastujący bliskość nadchodzącego Zbawiciela. Ażeby się z nim spotkać, trzeba było wyjść na pustynię zarówno w dawnych czasach, jak i dzisiaj – oderwać się od tego, czym żyjemy na co dzień.

  1. Sołectwo Klebarka Wielkiego oraz nasi klerycy zapraszają dzieci na Mikołajkowy Bal Przebierańców. Dziś, godz. 16.00, Dom Formacyjny „Hosianum” w Klebarku Wielkim.
  2. Przeżywamy czas adwentu. Zapraszamy na roraty: w środy i soboty – godz. 18.00. W przyszłą niedzielę (11.12) rozpoczniemy nasze rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. prof. Marian Machinek.
  3. W najbliższy czwartek (8.12) uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msza święta o godz. 18.00.
  4. Ofiary, które dziś składamy do puszek są naszym wsparciem dla mieszkańców Ukrainy. Natomiast ofiary, które złożymy na tacę w przyszłą niedzielę będą przeznaczone na ogrzewanie kościoła.
  5. Od jutra do wtorku do godz. 12.00 trwa zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV, AGD: pralki, telewizory, komputery). Wspomniane urządzenia, proszę składać na parkingu kościoła przy wjeździe od strony Straży Pożarnej. Przychody z akcji są przeznaczone na wsparcie Polskich Misjonarzy pracujących w najbiedniejszych krajach świata.
  6. W najbliższą sobotę po mszy świętej spotkanie wspólnoty żeńskiej. Temat: „Dom – bezpieczna przystań”.
  7. W przyszłą niedzielę spotkanie formacyjne dla kandydatów do sakramentu bierzmowania po mszy świętej o godz. 12.30.
  8. W zakrystii można już nabywać opłatki i świece wigilijne (małe w cenie 10 zł, duże – 20 zł). W ten sposób wspieramy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
  9. Polecam bardzo ciekawy nowy numer „Gościa Niedzielnego”. Obok Gościa Niedzielnego jest płyta z kolędami scholi dziecięcej z Klewek. Podobno niezła. Cena 10 zł.

LIST EPISKOPATU UKRAINY
DO DUCHOWIEŃSTWA I WIERNYCH
KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W POLSCE

II Niedziela Adwentu, jest wielkim dniem solidarności Wspólnoty Kościoła w Polsce wobec Wspólnoty Kościoła na Wschodzie, a w tym roku w szczególny sposób w Ukrainie. To już po raz dwudziesty trzeci Polacy spoglądają w stronę Wschodu, aby dać piękne świadectwo pamięci o żyjących tam katolikach, którzy mimo trudności i wielu przeciwności zachowali wiarę. Uczynili to z wielkim poczuciem swojej tożsamości i jedności z całym Kościołem Powszechnym. Nigdy nie zerwali łączności ze Stolicą Apostolską i nie wyrzekli się wiary, a wielu stając w jej obronie cierpiało, przyjmując karę więzienia, upokorzenia i utraty możliwości kształcenia się. Wielu, a nie jest to mała liczba, poniosło śmierć. Po bardzo trudnym okresie komunizmu biedny, zniszczony i rozproszony Kościół podjął wielką drogę wolności. Nie była ona łatwa. Trzeba było bowiem odzyskiwać i odbudowywać kościoły. Trzeba było zatroszczyć się o powołania kapłańskie i zakonne. Dzisiaj możemy stwierdzić, że temu zadaniu udało się sprostać. Było to możliwe w dużej mierze dzięki kapłanom i osobom zakonnym przybyłym z Polski. To oni stanęli obok nielicznych miejscowych duszpasterzy i podejmując wielki trud duszpasterskiej posługi, dzieląc niewygody i pokonując wszelkie przeszkody ze strony władzy, dali nowe oblicze Kościołowi. Stało się tak, ponieważ za nimi solidarnie stanęły ich wspólnoty diecezjalne i zakonne, parafie w których kiedyś pracowali i z których pochodzili. Dzięki ich posłudze nawiązały się więzy przyjaźni pomiędzy wspólnotami parafialnymi. Trwają one nadal i są świadectwem i obrazem żywej Ewangelii miłości i troski o bliźnich będących w potrzebie.
Pragniemy podziękować Kościołowi w Polsce za okazaną braterską miłość na przestrzeni tych ponad 30 lat wolności Kościoła w Ukrainie. To podziękowanie wypowiadamy jako Episkopat i wszyscy wierni Kościoła Rzymskokatolickiego w Ukrainie Pan Jezus powiedział: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.” Dziękujemy za miłość, jaką okazaliście w tych ostatnich miesiącach, gdy nakarmiliście głodnych, spragnionym daliście pić, przybyszów przyjęliście, nagich przyodzialiście i chorym podaliście pomocną dłoń. Choć zdajemy sobie sprawę, że i wam jest trudno żyć. Jesteśmy głęboko wzruszeni Waszą stałą życzliwością, solidarnością i jakże konkretną pomocą. Zatem wraz z całą wspólnotą Kościoła w Ukrainie dziękujemy i prosimy nadal pamiętajcie o nas. Wasza życzliwa pamięć niech przejawia się w modlitwie błagalnej o szybkie zakończenie wojny i nastanie pokoju, ale również, o co z pokorą ośmielamy się prosić, także w ofiarach i darach materialnych. Stoimy na progu katastrofy humanitarnej, związanej ze zniszczeniami infrastruktury energetycznej, a co za tym idzie, lękiem i strachem przed nadchodzącą zimą. Już dzisiaj wszyscy doświadczamy braku prądu, a konsekwencją tego jest brak ciepła i wody. W całej praktycznie Ukrainie można z niego korzystać tylko 4 godziny na dobę. Są również miejsca, gdzie nie ma go całymi dniami. Zatem zbliża się do nas wróg, którego imieniem jest zimno, paraliż komunikacyjny i strach. Dzisiaj wojna to nie tylko front, ale również paraliż codziennego życia. Święty Jan Paweł II powiedział: „Wierzę, że im bardziej się kocha, tym więcej się czyni, gdyż miłości, która nie jest niczym więcej niż uczuciem, nie mógłbym nawet nazwać miłością”. Prosimy was o tę właśnie miłość wyrażoną we wsparciu materialnym. Ono pomoże nam zabezpieczyć podstawowe potrzeby, takie jak chociażby zakup agregatów prądotwórczych, dzięki którym w naszych parafiach będziemy mogli zorganizować miejsca schronienia dla naszych wiernych, aby w krytycznym momencie mogli się ogrzać czy ugotować ciepły posiłek. W czasie tak wielkiego doświadczenia, kiedy wojna pozostawia po sobie śmierć, cierpienie i zgliszcza, wspólnota Kościoła w Ukrainie nie jest sama, bo jest z nią Kościół w Polsce. Jesteście z nami od 24 lutego, gdy rozpoczęła się wojna. Trudno jest dzisiaj podsumować w liczbach otrzymaną pomoc, ale jest ona wielka, tak jak wielkie są serca Polaków. Prosimy bądźcie nadal blisko nas! Tak więc dziękujemy kolejny raz za dar modlitwy i pomoc finansową. Na dzień dzisiejszy, wdzięczność naszą możemy najskuteczniej wyrazić poprzez modlitwę za ludzi dobrej woli. Niech za wszelkie dobro nam okazane błogosławi Was Bóg, Ojciec Miłosierdzia i ochrania Najświętsza Maryja Panna, nasza wspólna Królowa i Matka.

Rzymskokatoliccy Biskupi Ukrainy
zebrani na plenarnym posiedzeniu
Konferencji Episkopatu Ukrainy
Lwów, 25 listopada 2022 roku