Niedziela Męki Pańskiej (2.04.2023)

Niedziela Palmowa jest dniem pełnym radosnego i podniosłego nastroju. Gałązki, które przynosimy ze sobą do kościoła, zwiastują wiosnę, a jednocześnie są wyrazem naszego pragnienia, aby włączyć się w uroczyste powitanie zgotowane niegdyś Chrystusowi przez mieszkańców Jerozolimy.

Ale dzisiejsza niedziela nosi również nazwę niedzieli Męki Pańskiej i rozpoczyna Wielki Tydzień. Nastrój radości i uniesienia przechodzi w atmosferę powagi i bólu. Jezus wiedział, że entuzjazm witających Go tłumów będzie trwał krótko i że już niedługo ci sami ludzie będą wołać przed Piłatem: „Ukrzyżuj Go! Ukrzyżuj Go!”

Przybyliśmy dzisiaj, ażeby powitać przychodzącego do nas Pana. Pragnie On, byśmy tak samo licznie towarzyszyli Mu w godzinie Jego męki: w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę. Wtedy dopiero bowiem nasza radość będzie pełna, jeśli wytrwamy przy Jezusie aż do końca.

 1. Nasze parafialne rekolekcje wielkopostne potrwają do wtorku. Msze święte z nauką rekolekcyjną w poniedziałek i wtorek o godz. 18.00. Spowiedź od godz. 17.45. Spotkania rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży z naszej szkoły w poniedziałek i wtorek: o godz. 11.30 (kl. I-III) godz. 12.30 (kl. IV-VIII).
 2. Przed nami najważniejsze dni roku liturgicznego. Zapraszamy na liturgię Triduum Paschalnego:
  • Wielki Czwartek – Liturgia Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00
  • Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej – godz. 18.00. Przed liturgią o godz. 17.30 nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
  • Wielka Sobota – Msza św. Wigilii Paschalnej – godz. 20.00 (przynosimy świece na odnowienie Chrztu św.).
 3. Wszystkich, którzy pragną włączyć się w liturgię Wielkiego Tygodnia serdecznie zapraszamy na próby chóru lub próby asysty liturgicznej, które odbywać się będą równolegle na plebanii, godzinę przed liturgią.
 4. Poświęcenie pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę w kościele o godz. 10.00, 11.00, 12.00 oraz wieczorem, po liturgii Wigilii Paschalnej.
 5. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00. Następne msze św. o godz. 11.00 i 12.30. (Uwaga! Nie ma mszy świętej o godz. 9.00).
 6. Bardzo proszę zgłaszać osoby chore i w podeszłym wieku, które chciałyby przed świętami skorzystać z sakramentu pokuty i przyjąć Komunię świętą.
 7. Wszystkim ofiarodawcom i organizatorom zbiórki na kwiaty do Grobu Pańskiego serdecznie dziękuję za złożone ofiary, za pomoc i troskę w utrzymaniu naszej parafii. Dziękuję także za wpłaty na konto parafii. Serdecznie podziękowania dla Pana Grzegorza Zapały za ogromną pomoc w pracach porządkowych na cmentarzu, a także za użyczenie sprzętu.
 8. Rozpoczęliśmy gruntowny remont naszych organów, który potrwa kilka miesięcy. Szacowany koszt ok. 180.000 zł. Niebawem zorganizujemy prelekcję na temat naszego wspaniałego instrumentu organowego.