25 Niedziela zwykła (24.09.2023)

To chyba najbardziej kontrowersyjna przypowieść w całej Ewangelii. Jest czas winobrania, potrzeba wielu rąk do pracy. Właściciel dużej winnicy udaje się na plac, pewny, że znajdzie tam bezrobotnych. Pierwszych wynajął o świcie, ostatnich o piątej po południu. Z pierwszymi umawia się o denara – była to wówczas zapłata za dzień pracy; z pozostałymi o to, co będzie słuszne. Ale oto niespodzianka: wieczorem wszyscy, bez względu na długość przepracowanego czasu, otrzymują jednego denara. Trudno nie odczuwać oburzenia wobec gospodarza, który jawnie urąga pracowitym robotnikom, dając na ich oczach, taką samą zapłatę tym, którzy pracowali zaledwie godzinę
Bóg, jak ten gospodarz, chce nas pouczyć, że wszystko w życiu jest łaską, jest Jego darem, a nie naszą zasługą. Apostołowie i cały pierwotny Kościół szybko odczytał tę przypowieść. Chrześcijanie mogli zamknąć się w elicie wybranych. Wpatrzeni jednak w przykład Jezusa, który rozmawiał z celnikami i grzesznikami wyszli z orędziem zbawienia do pogan i nieobrzezanych. Ci z ostatniej godziny stawali się nagle dziedzicami Królestwa na równi z ludem od wieków wybranym.

 1. Dziś po mszy świętej o godz. 12.30 spotkanie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych.
 2. W tym tygodniu:
  • w środę po mszy świętej kolejny odcinek „The Chosen”
  • w czwartek o godz. 20.00 spotkanie wspólnoty męskiej;
  • w piątek święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Jak w każdy piątek od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi.
  • w sobotę św. Hieronima (patrona biblistów) i pierwsze po wakacjach spotkanie „Laboratorium wiary”. Spotkanie poprowadzi biblistka, prof. Aleksandra Nalewaj. Będziemy rozważać kolejne rozdziały (11-12) Ewangelii wg św. Jana.
 3. Najbliższa niedziela rozpoczyna miesiąc modlitwy różańcowej. O godz. 9.00 msza święta w intencji wspólnoty Żywego Różańca. Przed mszą, o godz. 8.30 nabożeństwo różańcowe.
 4. W przyszłą niedzielę o godz. 12.30 równolegle dwie msze święte: w kościele i w kaplicy w Skajbotach.
 5. Zachęcamy do lektury nowego numeru „Gościa Niedzielnego”, w którym o kryzysie księży i przyczynach odejść z kapłaństwa.