30. Niedziela zwykła (29.10.2023)

Odczytując dokładnie słowa Pana Jezusa z dzisiejszej Ewangelii można stwierdzić, że w zasadzie są nie dwa, ale trzy przykazania miłości: Boga, bliźniego i siebie. Kochać siebie po Bożemu to po prostu patrzeć na siebie oczami Bożymi, widzieć siebie jako ukochane dziecko Boże. A Pan Bóg przecież nie stwarza byle czego! Nie kochać siebie w tym sensie oznaczałoby nie kochać dobrego Bożego dzieła, z którego On sam – mimo wad i niedoskonałości tego dzieła – się cieszy.
Warto zwrócić uwagę jak zasadnicze jest słowo „mój”. Dziewczyna mówi: „To jest mój chłopak”. W około może być dużo chłopaków przystojnych i eleganckich, ale tylko ten jeden, to jest ten, o którym powie „mój chłopak”

I teraz pytanie: Czy Bóg, Jezus, to jest twój Bóg? Po czym poznać, że ktoś jest mój. Że on mnie zna. Mój Jezus, on mnie zna. Pamięta moją pierwszą komunię, pierwszą spowiedź, moje nawrócenie. Zna moje myśli, zna moje pragnienia. To widać nawet po modlitwie. Czy ktoś recytuje, czyta jedynie piękne słowa, ale w zasadzie jest obok, jak na akademii.
Dzisiaj słyszymy słowa: „Będziesz miłował Pana Boga swego„. Jak chcesz umiłować Boga transcendentnego, absolutnego, stworzyciela nieba i ziemi tego, co rządzi porządkiem całego świata – to go nie umiłujesz. Będziesz miłował Pana Boga swego, tego, co Cię ratował. Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, swoim umysłem. To ma być relacja bardzo osobista, bardzo głęboka. Można znać wszystkie traktaty teologiczne, zdawać egzaminy na piątkę. My nie przychodzimy do Pana Boga jak na defiladę, akademię, ale przychodzimy i przynosimy w naszych sercach te najbardziej osobiste problemy. I Pan Bóg w te sprawy chce wejść.

  1. Dziś zakończenie Tygodnia Misyjnego przy wyjściu z kościoła zbierane są ofiary na rzecz misji. W imieniu misjonarzy serdecznie dziękujemy za wsparcie.
  2. W środę Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte o godz. 9.00 i 11.00. Po mszy św. o godz. 11.00 wyruszymy z Kościoła w procesji na cmentarz, polecając przy kolejnych stacjach naszych zmarłych. Po procesji możliwość błogosławienia nowych pomników i krzyży.
  3. W czwartek, 2 listopada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Uroczysta msza święta w intencji naszych zmarłych o godz. 18.00.
  4. Przez cały listopad msza święta w intencji naszych zmarłych o godz. 18.00.  Przed mszą świętą o 17.45 wypominki i koronka do Bożego Miłosierdzia.
  5. Jak co roku, w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu odbywać się będzie kwesta. Obok Gościa Niedzielnego jest wyłożona lista dla osób, które chciałyby włączyć się w organizację zbiórki. Jeszcze w tym roku zostanie wykonana ewidencja wszystkich grobów wraz ze szczegółową dokumentacją (także fotograficzną). Baza danych będzie dostępna także przez Internet. Koszt przedsięwzięcia to 10 000 zł. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.
  6. W tym tygodniu I-szy czwartek, I-szy piątek i I-sza sobota miesiąca. W piątek od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź.
  7. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy we wtorek i sobotę przybyli z pomocą przy jesiennych pracach porządkowych. Wsparli nas także podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Prejłowie, za co gorąco dziękuję p. Justynie Jagaczewskiej. Podziękowania dla p. Grzegorza Zapały za użyczenie koparki i wywrotki. Dziękuję także p. Stefanowi Reddigowi za jutrzejszą pomoc, a wszystkich, którzy dysponują czasem zapraszam jeszcze jutro na godz. 9.00.
  8. Przy wyjściu z kościoła są wyłożone kartki na „wypominki” oraz na msze św. za zmarłych.