33. Niedziela zwykła (19.11.2023)

Bóg ofiarował każdemu z nas rozmaite dary. Oczywiście w różnym stopniu. Boża sprawiedliwość nie oznacza każdemu po równo, lecz każdemu według możliwości. Bóg wymaga tylko tyle, ile wie, że człowiek jest w stanie osiągnąć. I według takich kryteriów też rozlicza. Nie musimy zazdrościć, że inni potrafią czy mają więcej: komu więcej dano, od tego też więcej się wymaga. Mamy zrobić tyle, na ile nas stać. Problem zaczyna się, gdy nie robimy nic. Albo kiedy wszystko przypisujemy sobie: mam swoje talenty, zdolności, mam swoje życie i poradzę sobie bez Boga. Przypowieść o talentach to pochwała ludzi z inicjatywą, którzy po otrzymaniu darów ryzykują, potrafią nimi tak operować, że zyskują następne. Równocześnie mamy ostrzeżenie przed lenistwem i zazdrością. Człowiek z jednym talentem żył w ciągłym lęku. Choć właściwie nie uczynił nic złego. Nie ukradł, nie zabił, nie wykorzystał talentów dla siebie, nie przepił, nie roztrwonił. Oddał to, co otrzymał. Za co więc spotyka go nagana i kara. Za to, że zaniedbał, że był nieużyteczny, że nie tworzył, nie pomnażał. Nie pozwólmy, aby Boże talenty pokrywały się w nas warstwą kurzu.

 1. Bardzo dziękuję wszystkim za ostatnią już tej jesieni akcję grabienia liści. Dziękuję wszystkim zaangażowanym Paniom i Panom za troskę o piękno i porządek w naszej świątyni i jej otoczeniu.
 2. W zeszłym tygodniu w ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym na rzecz chrześcijan w Syrii i innych miejscach Bliskiego Wschodu zebraliśmy kwotę 560 zł.
 3. Dziś VII Światowy Dzień Ubogich. We wszystkich kościołach zbiórka do puszek na ten cel.
 4. Przez cały listopad msza święta w intencji naszych zmarłych o godz. 18.00.  Przed mszą świętą, o 17.45 wypominki.
 5. W tym tygodniu:
  • w środę po mszy świętej wieczór filmowy z serialem „The Chosen”;
  • w czwartek o 20.00 spotkanie wspólnoty męskiej;
  • w piątek od 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, po mszy świętej spotkanie wspólnoty żeńskiej. Temat spotkania: „Pismo święte w moim życiu”;
 6. Bardzo prosimy o zachowanie porządku na naszym cmentarzu. Znicze wyrzucamy do pojemników na śmieci, a kwiaty i odpady organiczne składamy na wyznaczonym miejscu (w tej części cmentarza, gdzie usytuowany jest krzyż).
 7. W „Gościu Niedzielnym”, z okazji VII Światowego Dnia Ubogich kilka artykułów ukazujących skalę działalności charytatywnej Kościoła. Jest także nowy numer „Małego Gościa”.